Bałam się. Jak diabli się bałam. Że inny kraj, że będę tęsknić, że nie poznam nikogo, że przecież boję się mówić po angielsku, a na zajęciach to już w ogóle nic nie zrozumiem. Samodzielny wyjazd? Wcześniej jeździłam tylko na organizowane obozy, sama nawet biletu na samolot nie umiałam kupić.

Holandia - pierwsze w życiu użycie przewodnika ;) (2013)*


Wzięłam udział w rekrutacji na wymianę za namową koleżanki, która właśnie była na Erasmusie w Paryżu. Wybór drogą eliminacji trafił na Holandię, a ja do końca nie byłam pewna, czy pojadę. Kiedy na miesiąc przed wyjazdem zdałam ostatni egzamin, wreszcie do mnie dotarło, że przeprowadzam się na pół roku w nieznane.

Portugalia - pierwszy wyjazd, jeszcze podczas wymiany (2013)


Pewien kolega, z nutą negatywu w głosie, zapytał mnie, po co chce tam jechać. Dziś to pytanie strasznie mnie bawi, bo nie da się w jednym zdaniu ująć wszystkiego tego, co taki wyjazd może dać. A daje między innymi poczucie pewności, odwagę, grono wspaniałych przyjaciół na całym świecie, wiedzę o innych krajach, kulturach. Uczy tolerancji, wszechstronności, pozwala poznać dogłębnie nowy kraj i sprawdzić siebie.

Białe noce w Petersburgu (2014)


Trzeba być pewnym jednego. Wymiana międzynarodowa przewraca życie do góry nogami. Nic po powrocie nie będzie takie samo. Mogą zmienić się plany, priorytety, sposób patrzenia na świat. Pojawi się niekończący głód poznania, doznań, doświadczania nowych rzeczy. Raz uświadomiony ogrom świata, jego różnorodności i wspaniałości, nigdy już nie opuszcza człowieka.

Img 2606

Siesta Beach - USA Trip 2015


A jak ta tytułowa zmiana wygląda w praktyce? Ja z wymiany wróciłam w stanie opłakanym (bo wciąż ryczałam) i miałam tylko dwa cele: wrócić tam jak najszybciej, chociaż na chwilę i uzbierać na wakacje, podczas których odwiedzę chociaż kilku znajomych, poznając ich kraje, z ich perspektywy, a więc perspektywy lokalnego człowieka, czyli w sposób według mnie najprawdziwszy. I tak wszystko się zaczęło. W wakacje 2014 odwiedziłam Rosję, Serbię, Grecję, Hiszpanię, Niemcy i Maroko, spędzając łącznie ok. 60 dni w podróży.

G0174652

Malta - Gozo (2016)


Po powrocie dopadły mnie jeszcze większe stany depresyjne, wynikające z braku celu, utraty sensu dotychczasowego planu na życie, bo podróże aż tak potrafią zmienić perspektywę. Wtedy założyłam bloga, który pomagał mi skupić się na czymś pozytywnym, motywował do tworzenia kolejnych planów podróżniczych. Tak ugruntował się pomysł 1,5 miesięcznego roadtripa po Stanach Zjednoczonych, a za nim każdy kolejny plan, a to autostopem po Cyprze, a to rowerem po Norwegii. Wszystko organizuję sama lub ze znajomymi, od tras przez noclegi, budżet i transport. Od wymiany studenckiej lista podróżniczych planów wciąż tylko się wydłuża.

Aa070335

Nowy Jork - USA Trip 2015


Międzynarodowa wymiana otwiera nam oczy, zaraża tym czymś, co ja nazywam „podróżniczym wirusem", który jest nieuleczalny, ale potrafi zdziałać wiele więcej. Ułatwia nam odnalezienie się w nowej sytuacji życiowej, a także zawieranie znajomości, bo otwiera na ludzi. Pozwala uwierzyć, że poradzimy sobie z przeróżnymi zadaniami, a także wyrywa nas ze schematów, w jakie może przez przypadek wpadliśmy, pozwalając spojrzeć na życie z innej perspektywy. W moim przypadku zmieniła się ścieżka kariery po studiach, miejsce zamieszkania, a nawet zwykłe zainteresowania. Dodatkowo, przez to, że trafiłam do Holandii, inaczej patrzę na system nauczania, zainteresowały mnie inne przedmioty, a tam poznany bardziej nowoczesny sposób uprawiania nauki sama staram się dziś wprowadzać na zajęciach ze studentami, które prowadzę. Wszystko czego nauczyłam się na wymianie, przydało mi się prędzej czy później w „normalnym" życiu.

Nie jedź, jeśli nie chcesz doświadczać nowych rzeczy. Nie jedź, jeśli nie chcesz poznawać nowych ludzi i miejsc. Nie jedź, jeśli boisz się zmiany planów i przewartościowania. Ale jedź jeśli chcesz zmienić swoje życie na lepsze.

Green Velo - wschód Polski rowerem (2016)


Świat jest zbyt piękny, by siedzieć w jednym miejscu. Bądź mobilny!

27 października w Warszawie odbędą się Targi Międzynarodowych Wymian i Wyjazdów Studenckich Więcej info na FB

Serdecznie zapraszam, warto!

Norwegia na rowerze - widok na fiordy (2016)


*Wszystkie zdjęcia pochodzą z moich wyjazdów zorganizowanych po lub w trakcie wymiany studenckiej :)

Masz jakieś pytania? Pisz śmiało! Chcesz być na bieżąco? Polub mnie na facebooku ! :)