Pana Aleksandra nie trzeba przedstawiać. Ale i tak to zrobię. Polski podróżnik, kajakarz i odkrywca. Jako pierwszy opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. W wieku 67 lat. Zdobywca tytułu Podróżnika Roku 2015 National Geographic. I długo można by jeszcze wymieniać.

" Życie jest za krótkie aby pić tanie wino".
„Stawiaj sobie ambitne cele – a potem je realizuj."
„Lepiej żyć jeden dzień jako tygrys niż 100 dni jako owca"

To niektóre z cytatów umieszczonych na stronie pana Olka. To pokazuje z jakim typem człowieka ma się do czynienia. Co to za typ ? Najlepszy: podróżnik z poczuciem humoru ;)

Na spotkaniu w Łodzi, które cieszyło się niesamowitą popularnością, opowiadał głównie o swojej pierwszej Transatlantyckiej Wyprawie, pokazując zdjęcia i rozśmieszając nas anegdotami. Bo przede wszystkim to człowiek okropnie pozytywny, a zaraz za tym ambitny, uparty, sięgający po marzenia z niesamowitą skromnością.Aleksander-Dobra-11

A cóż to były za historie ! O bijatykach z rekinem, o ogromnym statku, który mógł go zabić, o latających rybach i o tych, które obserwowały go podczas czynności fizjologicznych ;) Wszystko z pełną szczerością, radośnie, naturalnie. Jedno z tych spotkań, po których masz ochotę wyruszyć w podróż, nieważne gdzie, nieważne czym, byle jechać ! I chociaż na tę chwilę uświadamiasz sobie, w pełni wierzysz, że nie ma absolutnie żadnych ograniczeń.

Ciekawostka: czego bał się Olek Doba, człowiek który zrobił tak niesamowite rzeczy ? Reakcji swojej żony na wiadomość o wyprawie :D

I najważniejsze moim zdaniem przesłanie spotkania. Na pytanie czy nie czuł się podczas wyprawy samotny, sam jak palec na środku Oceanu, Pan Olek odpowiada, że samotnym można być zapomnianym w bloku pełnym ludzi. Nie to jest definicją samotności, a on nigdy się tak nie czuł, bo wielu ludzi mu pomagało i miał do kogo wracać.

O wszystkim można przeczytać w książce, serdecznie polecam :)

Aleksander-Dobra-1

Zdjęcia : Głowaccy – Ukryte w Kadrze