Ostatnimi czasy bilety do Izraela są naprawdę tanie, czasem nawet można zmieścić się w 100 zł w dwie strony. To oczywiście powoduje przyjazd masy turystów, także z Polski, dla których dodatkową motywację stanowi znaczenie religijne Betlejem i Jerozolimy. W listopadzie, w tej masie znaleźliśmy się i my. Spora część wożonych autobusem turystów, wjeżdżając do Betlejem mogła nawet nie zauważyć, że znalazła się w innym państwie. W centrum, przy Bazylice Narodzenia Pańskiego, tłumy chrześcijan starają się zobaczyć miejsce, w którym narodził się Jezus. Jednak im dalej od tego miejsca, tym turystów mniej. Zaczyna się normalne życie miasta, aż dojdziemy do jego krańca, do muru. Tu już turystów jak na lekarstwo.

Mur2

Przed wyjazdem słyszałam pytania "czy tam jest bezpiecznie", po powrocie "czy się bałam, czy umiałam się zrelaksować". Obraz Izraela, na który spadają tysiące bomb i który jest w stanie wojny ze wszystkimi (arabskimi) sąsiadami, zapadł ludziom tak głęboko w pamięć, że właściwie jest to często jedyna rzecz, którą wiedzą o sytuacji politycznej Izraela, czy o konflikcie izraelsko- palestyńskim. No właśnie, Palestyna. Najlepiej omijać szerokim łukiem.

Prace Banksy-ego związane z Palestyną.

Tak, umiałam się zrelaksować i nie, nie bałam się. Właściwie to po wizycie w Palestynie, powrót do Izraela był jakiś "nie na miejscu". Tak, było bezpiecznie. Było. Bo jak jest teraz? Mimo, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżą w te rejony, to turystom raczej nic nie grozi. Palestyńczykom już tak. Wszystkim, którzy otwarcie nie zgadzają się z deklaracją Trumpa, który uznał Jerozolimę za stolicę Izraela. Miasto, będące symbolem wielu konfliktów, uznawane przez dwa kraje za ich stolice. Miasto podzielone na część zachodnią i wschodnią, a jego stara część na dzielnicę żydowską, chrześcijańską, muzułmańska i ormiańską.

"100 lat wywłaszczania. Naprawmy to dla Palestyny."

A tak wygląda mur znajdujący się w Betlejem, który oddziela Palestynę od Izraela. Mur, który powstał w 2002 roku, rozdzielając rodziny, przyjaciół, zabierając prawo do swobodnego przemieszczania. Mur, który miał zapewnić "bezpieczeństwo Izraelczykom", którzy w tym samym czasie budują nielegalne osiedla na terenach Palestyny, a tym, którzy się temu sprzeciwiają, stawiają absurdalne zarzuty.

Najbardziej uderzający mural w aktualnej sytuacji... "Wybuduję Ci brata".

Mur14


"Wszyscy wiemy, że nasza wolność jest niekompletna, bez wolności Palestyny - Nelson Mandela."

Art. 13 ust. 2 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka: "Każda osoba jest uprawniona do opuszczania jakiegokolwiek kraju, włączając swój własny kraj, jak również do powrotu do swego kraju."

Art. 6 "Każdy jest uprawniony do uznawania wszędzie jego osobowości prawnej."

Art. 5 "Nikt nie może być poddawany torturom albo okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu lub karaniu".

Mur13

Art. 1 "Wszystkie istoty ludzkie rodzą się wolne i równe w godności i prawach".

"Drogi Izraelu, proszę przestań ignorować prawa człowieka."

"Palestyńczycy z Zachodniego Brzegu potrzebują zezwolenia aby wjechać do Jerozolimy (do podróżowania po ich własnej ziemi). Zezwolenia są często wydawane arbitralnie. Nigdy nie jest wyjaśnione, dlaczego odmawia się zezwoleń mieszkańcom, nawet wtedy, kiedy są chorzy i potrzebują opieki medycznej we Wschodniej Jerozolimie albo kiedy chcą tylko zobaczyć morze."

"Migracja nie jest przestępstwem" - ważne przesłanie w dzisiejszych czasach

"Mój syn zakochał się w dziewczynie z Jerozolimy. Bardzo ciężko było mu ją odwiedzać, ponieważ potrzebował pozwolenia, ale ona mogła odwiedzać go w Betlejem. On nie mógł uzyskać pozwolenia na odwiedziny nawet wtedy, kiedy ona była chora. Po czterech latach umarła. Zapisała w swoim testamencie życzenie, aby mój syn niósł trumnę na pogrzebie. Próbował uzyskać pozwolenie, ale odmówiono mu. Zdecydował się pojechać do Jerozolimy bez zezwolenia. Izraelscy żołnierze złapali go, ciężko pobili i wsadzili do więzienia na trzydzieści dni. Nie pojawił się na pogrzebie. Przeszedł załamanie nerwowe i był chory przez dwa lata".


"Prawo do przemieszczania się. Biegniemy opowiedzieć inną historię". Logo światowej społeczności działającymi na rzecz podstawowego prawa człowieka do swobody przemieszczania się.

"W 1948 roku pojechaliśmy naszymi samochodami z Ramlah do Ramallah. Cała rodzina dzieliła wynajęte mieszkanie. Po dwóch tygodniach, usłyszeliśmy złe wieści, Izrael pokonał Arabów i powiększył swoje terytorium, włączając w to Ramlah. Jordania zabrała zachodnie wybrzeże Jordanu, a Egipt Strefę Gazy. Nie mogliśmy powrócić do własnych domów i własnej ziemi. Te kilka dni, które mieliśmy spędzić w Ramallah zamieniły się w szesnaście lat. Mimo że straciliśmy wszystko byliśmy szczęśliwi, że żyjemy. Niektórzy zostali bez ubrań, jedzenia czy pieniędzy. Musieli iść około dwóch dni, żeby dostać się do bezpiecznego miejsca. Niektórzy z nich, szczególnie kobiety i dzieci, umarli podczas tej podróży, z powodu wycieńczenia i choroby"


Tak wygląda mur z bliska i z daleka. Tak wyobrażam sobie granice getta, a Ty?

Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, dzień, w którym Betlejem jest na ustach wielu z nas. Pomyślmy przez chwilę, co się tam teraz dzieje. W tym "świętym mieście". Niech Zachód nie będzie obojętny.


Jeśli ktoś nie ma pojęcia (a chciałby zrozumieć) o co właściwie chodzi z tą deklaracją Trumpa, zapraszam pod ten link (niestety po angielsku), może trochę to wyjaśni.


*Wszystkie tłumaczenia (prócz fragmentów pochodzących z aktów prawnych) są moje i mogą nie być precyzyjne.


Masz jakieś pytania? Pisz śmiało! Chcesz być na bieżąco? Polub mnie na facebooku!