KINGSDAY

3.

Przede wszystkim 27 kwietnia cała Holandia świętuje Kingsday (Koningsdag), czyli urodziny Króla (stosunkowo jest to nowość po urodzinach Królowej :P). Wszyscy, bez wyjątków, ubierają się na pomarańczowo (kolor narodowy Holendrów od rodowego tytułu rodziny królewskiej Oranje) i tego dnia balują. I uwierzcie mi, nikt tak nie baluje jak Holendrzy ! W każdym mieście jest festiwal, w każdym klubie jest impreza, ludzie bawią się na ulicach do upadłego. Dodatkowo wszędzie jeżdżą tzw. partybus, gdzie całą noc można kontynuować pofestiwalowy szał. Amsterdam oczywiście przoduje, odbywają się tam dwa ogromne festiwale Kingsday Festival na Stadionie Olimpijskim i jeszcze większy Kingsland (ceny niestety wahają się tu między 30-60euro), a w programie znajdziecie największe niderlandzkie gwiazdy muzyki elektronicznej (bo Holandia matką DJów). Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że jakiś pociąg może nie jechać (ludzie bawią się na torach), tłum zaprowadzi nas w inne niż chcieliśmy miejsce, a większa jego cześć będzie w stanie co najmniej nietrzeźwym. Ale to naprawdę warto przeżyć, obiecuję :)

www.fest300.com

źródło: www.fest300.com

KEUKENHOF

Jedno z najpiękniejszych miejsc jakie widziałam. Ogród, w którym znajduje się ok. 7 milionów kwiatów (głównie tulipany – wszystkie rodzaje! ale nie tylko) stanowi bezapelacyjnie największą atrakcję Holandii i wart jest wszystkich pieniędzy (cena wraz z autobusem z Leiden, które samo w sobie również jest pięknym miastem i szczerze polecam, to aktualnie 23.5 euro).
Nie ma co dużo pisać, zdjęcia mówią same za siebie.

5.4.6.

Zadowolona Magda ;)

Zadowolona Magda ;)

APENHEUL

O tej atrakcji podobnie wiedzą tylko Holendrzy. Tak twierdzą sami Holendrzy ;) Apenheul czyli park małp, znajduję się w miejscowości Apeldorn i stanowczo jest w czołówce mojego TOP10. Małpki wszelkich rozmiarów i kolorów, biegają, skaczą, także wśród odwiedzających;) Te najmniejsze można karmić i głaskać, całą resztę oglądać z bezpiecznej odległości. Małpki mają dobre warunki, dużo miejsca i wolności ;) Jako że jestem fanką tych stworzeń (mam też swoją pluszową, która zwiedza ze mną świat) byłam zachwycona ! Cena biletu to ok. 20 euro plus dojazd (warto zajrzeć na stronę kolei holenderskich, tu znajdziecie rozkład pociągów, ale także często różnego rodzaju oferty, takie jak np. łączony bilet na pociąg i do parku)

9.10.11.Małpka zwana "Małpką"

Małpka zwana „Małpką"